• Vardagsvän - registrering av timmar

    Fyll i detta formulär efter varje besök

  •  -
  •  . .
  • Körersättning

    Körersättning

    Du kan få kilometerersättning om bilresan är en del av besöket, en del av aktiviteten ni har gjort, eller om du har lång resväg till besöket
  • Resväg till/från institutionen
    Ersätts endast efter överenskommelse eller om din fasta resväg är längre än 25 km

    Vi registrerar antal kilometer och vägtullar baserat på din och institutionens adress, eller enligt överenskommelse med dig

  • Viktigt:

    Körning till eller från ett besök täcks normalt av den extra halvtimmen som du får betalt för vid varje besök. Om det är avtalat i förväg, t.ex. om du har en resväg på mer än 25 km, kan du ändå få kilometerersättning för resa till/från ett besök. Se ditt uppdragsavtal eller kontakta oss om du är osäker.

     

  • Biltur som en del av uppdraget

    Detta gäller om du har kört i samband med en utflykt, en aktivitet, ett ärende eller liknande

  • Beräkning av antal km och eventuell vägtull

     

  • Viktigt:

    Ersättningen för användning av bil under ett uppdrag kräver generellt godkännande från VilMer (inte per besök). Om du har använt bil för att ta med beboande till en aktivitet, kompenseras du per körd kilometer. Se ditt uppdragsavtal eller kontakta VilMer om du är osäker.

  • Om du inte har informerat VilMer om det inställda besöket, är det viktigt att du kontaktar oss på telefon 73 02 22 20 så att vi kan informera institutionen så snabbt som möjligt.

     

  • Under en begränsad period vill vi få bättre översikt över vilka aktiviteter som genomförs och hur många boende som deltar.

    Nedan hittar du fält där du kan registrera detta. Stort tack för hjälpen!

  • Should be Empty: