URGENT HELP FORUM

 • Profile Image
  bilal
  Asked on July 05, 2012 at 03:27 PM

  Turkish

  Benim forumum engellendi. Nedenini öğrenmek istiyorum. Ve not olarak ben oyun ve sinema sitesi yönetiyorum. Kayıt formu yaptım ve Bloke edildi.

  Teşekkürler.

   

  English

  My forum is denied. I want to know why. And as a note, I manage the game and movie site. Registration form and I was blocked.

  Thank you.

 • Profile Image
  jeanettebmz
  Answered on July 05, 2012 at 06:20 PM

  We apologize for the inconvenience,  your account was suspended automatically by our Phishing detector system, due to a suspected phishing activity. That means your form  contains a password field and this goes against our Terms of Use Policy

  After checking your form, I have unsuspended your account , but I strongly recommend you to remove such form. Otherwise it will be suspended automatically by our system again in no time.
  However, if you still need such form , I would suggest you to  specify the purpose of that password field in the form or in your page where the form is embedded

  For example , you can insert a label like  "Please enter your password to register with us  "

  However, it will unavoidably get suspended again at some point int he future.But , whenever it happens again, we might probably check it manually and whitelist it .
   
  At any rate, I think the best way to avoid this issue in the future, would be to create the password form and then download the full source code and embedd it into your website.This way, your form would be hosted in your server , and it would not be suspended anymore.

  We have to use this kind of system in order to protect our servers of being banned by the Internet Authorities. So this is a compliance with international Policies.
   
  If you need further assistance , let us know

  ================================================================

  Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz, hesabınıza şüpheli bir phishing aktivitesi nedeniyle, bizim Phishing dedektör sistemi tarafından otomatik olarak askıya alınmıştı. Formunuzu bir şifre alanı içeren anlamına gelir ve bu Kullanım Politikası Şartlar aykırı olduğunu

  Form kontrol ettikten sonra, ben hesabınız askıya var, ama ben şiddetle bu formu kaldırmak için önerilir. Aksi takdirde hiçbir zaman yine bizim sistem tarafından otomatik olarak askıya alınacak.
  Yine böyle formuna ihtiyacınız Ancak, sana formu gömülü olduğu şeklinde veya sayfa bu parola alanının amacı belirtmek için öneririm

  Örneğin, "Bize kayıt için şifrenizi giriniz" gibi bir etiket ekleyebilirsiniz

  Ancak, kaçınılmaz bir noktada int o future.But tekrar askıya alacak, tekrar olur zaman, muhtemelen elle kontrol edin ve beyaz listeye alınmış olabilir.
   
  Her neyse, ben gelecekte bu sorunu önlemek için en iyi yol, şifre form oluşturmak ve sonra tam kaynak kodu indirmek ve website.This şekilde içine embedd olacağını düşünüyorum, form, sunucu barındırılan olacak ve artık askıya olmayacaktır.

  Biz internet Yetkililer tarafından kapatılmadan bizim sunucularını korumak için Bu tür bir sistem kullanmak zorunda. Yani bu uluslararası Politikaları ile bir uyum olduğunu.
   
  Daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, bize bildirin

   

  THANKS!

  JEANETTE