Ziyaretçi Defteri Örneği

 • Profile Image
  vehbibolat
  Asked on November 11, 2011 at 04:12 PM

  Daha önce gönderdiğim mesajda belirttiğim Reports'un görünmeme nedeni Mozilla Firefox imiş. Internet Explorer'da açıldı Reports sekmesi.

  Neyse, sizden ricam aşağıdaki linkteki örnek formunuzu adım adım nasıl oluşturabileceğimi açıklarsanız kendi ziyaretçi defteri formumu oluşturabilirim. Lütfen bu işi hiç billmiyormuşum gibi detaylı açıklarsanız inanın çok memnun olurum.

  Özellikle kayan çerçeve içini nasıl oluşturacağım? Name, Website Name vs. otomatik olarak mı bu frame içinde yer alıyor? Ben örn. 3. sütuna sitemi ziyaret eden ziyaretçilerin uzun mesaj yazacakları bir comment box koymak istiyorum.

  http://www.jotform.com/form/11242225225

  Teşekkürler.

 • Profile Image
  idarktech
  Answered on November 13, 2011 at 01:29 AM

  Hi,

  Would you care to elaborate on your questions? It would be much better if you could translate your detailed questions in google translate.

  I tried translating your question but I don't think I have understand it well, if you are looking for a built-in feature for generating floating content inside the frame then sorry to say but JotForm don't have that feature yet. But, you can customize your form if you know your programming language well, you can add your custom script in order to create floating contents on your form, to do that you have to download your form's full source code, click here for the guide.

  Please let me know if I've missed something or an idea needs clarification. Thank you so much for patiently waiting and have a great day!

 • Profile Image
  AtacanC
  Answered on November 13, 2011 at 06:03 AM

  Merhaba Vehbi Bey,

  Öncelikle gecikme için özür dilerim. Yukarıda vermiş olduğunuz linkteki formu baz alarak aşağı yukarı bir taslak hazırladım. Eğer ki bu tarz birşey ise aradığınız, seve seve size tüm adımları buradan resimli olarak anlatacağım.

  http://www.jotform.com/form/13152307224

 • Profile Image
  vehbibolat
  Answered on November 13, 2011 at 01:52 PM

  Öncelikle teşekkürler geri dönüşünüz için. Benim aslında aradığım aşağıdaki linkteki gibi bir şey. Bunu oluşturmam çok mu zor?

  http://yalik.it/pp/index.php?x=guestbook

  Zahmetli ise ve biraz deneyim ve profesyonellik gerektiriyorsa sizin gönderdiğiniz de olabilir. Amacım eşimin sitesini (www.sihirlidegnek.com) ziyaret edenlerin bırakacağı yorumları başkalarının da görebilmesi ve benim uygun olmayanları silmem. Sitemize bakarsanız ziyaretçi defterinde türkçe karakter desteklenmiyor. Türkçe karakter kullanarak yazanın bıraktığı mesaj ise anlaşılmaz oluyor.

  Mesaj (ziyaretçi) defterinde (ya da sizin şablonunuzda) sırasıyla Mesajın bırakıldığı tarih/ Mesajı bırakanın adı soyadı/ Yeteri uzunlukta mesajın sığabileceği mesaj kutusu/ hemen yanında cevapla butonu (bu mesaja cevap yazmak isteyenlerin kullanabilmesi için) olması yeterli. Bu sonuncu cevapla butonunu yerleştirmek zor olabilir. O durumda üç sütun benim için yeterli. Belki bu adımları açıklayan mesajınızı aldıktan sonra yukarıdaki linkte verdiğim ziyaretçi defterini kendim de oluşturabilirim (Jotform ile mümkünse tabi) :).

  Tekrar teşekkürler.

 • Profile Image
  AtacanC
  Answered on November 14, 2011 at 07:27 AM

  JotForm'da malesef ki sizin yukarda verdiğiniz linkteki gibi bir guestbook olurşturmak mümkün değil. Sizinde kesin olarak dikkatinizi çekmiştir ki her türlü formu JotForm aracılığıyla yaratabilirsiniz, fakat yukarda ki gibi bir guestbook mümkün değil. Ancak size örnek olarak gösterdiğim gibi bir tane yapabilirsiniz. Yorumların göründüğü tablodaki sıralama zaten sizin istediğiniz gibi forma girdiğiniz bilgileri(ad-soyad, mesaj tarihi,vs)  baz alarak otomatik olarak çıkacaktır. Bunu Grid Report hazırladığınızda zaten tabloda hangilerinin görünmesini istediğinizi siz seçebiliyorsunuz. Grid Raporunu açtığınızda size ufak bir liste gösterir ve siz istediklerinizi seçersiniz.

  Fakat ben yine de diğer iş arkadaşlarıma danışarak daha kesin bir bilgi alacağım. Belki ben yanılıyorumdur ve daha uzman bir arkadaşım sizin istediğiniz gibi bir form oluşturabilir.

 • Profile Image
  Vehbi
  Answered on November 15, 2011 at 03:06 PM

  Teşekkürler Atacan Bey. Yanıtınızı bekleyeceğim.

  Öte yandan ayın 13 ünde gönderdiğiniz formu nasıl oluşturacağım? Onu adım adım anlatabilirmisiniz lütfen? Benim istediğim ile ilgili olumlu bir yanıt gelirse o formu; aksi takdirde sizin gönderdiğiniz formu kullanırım.

  Grid Report sanırım türkçe report sayfasında gözükmüyor, ya da farklı bir ismi var. Çok fazla zamanınızı harcamadan bir kaç adımda gönderdiğiniz formu nasıl oluşturabileceğimi anlatırsanız sevinirim. Çünkü ben çok uğraştım, beceremedim.

  İyi çalışmalar.

  Dr. Vehbi BÖLAT

 • Profile Image
  AtacanC
  Answered on November 15, 2011 at 07:07 PM

  Rica ederim Vehbi Bey.

  Eğer ki zamanınız kısıtlı ise yukarıda verdiğim örnek formu doğrudan klonlayabilir ve üzerinde istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Klonlama ilgili detaylar için lütfen buraya tıklayın.

  1. Öncelikle, formunuzu hazırlayarak eklemek istediğiniz kısımları koyup kaydediyorsunuz.

  2. Daha sonra ''Formlarım'' sayfasına gidip rapor eklemek istediğiniz forma tıklayıp, Yeni Rapor Ekle'yi tıklıyorsunuz ve açılan listeden ''Tablo Listesi'' kısmını seçiyorsunuz. 

  3. Tabloda görünmesini istediğiniz bölümleri tıklayarak seçiyorsunuz ve ileri tuşuna basarak bir sonraki bölüme geçiyorsunuz.

  4. Açılan bölümde yer alan iFrame kodunu kopyalıyor ve ''Bitir'' tuşuna basarak kaydediyorsunuz.

  5. Formunuzu seçerek ''Düzenle'' tuşuna basıp tekrar form hazırlama sayfasına dönüyorsunuz.

  6. ''Özel Araçlar'' menüsünden ''Serbest Metin (HMTL)'' kutucuğu ekliyor ve ''HTML Düzenle'' kısmına tıklıyorsunuz.

  7. Kopyalamış olduğunuz iFrame kodunu buraya yapıştırıp ''Tamamla'' tuşuna basıp işlemi bitiriyor ve formunuzu kaydediyorsunuz.

  Bunlara ek olarak ziyaretcilerinizin mesaj bıraktıktan sonra tekrar sayfaya dönebilmeleri için ''Teşekkürler'' sekmesine tıklayara ''Özel URL'' kısmını seçip sitenizin adresini ekleyebilirsiniz. Böylece mesaj bırakan birisi, mesajdan sonra tekrar mesaj sayfasına dönebilir.

  Umarım işinize yarayan bir açıklama olmuştur. Biraz uzun oldu fakat sizin için bulabildiğim en kısa yöntem buydu. Söylediğim gibi bunlarla uğraşmak istemezseniz, yukarıda ki örnek formumu klonlayarak üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

   

 • Profile Image
  Vehbi
  Answered on November 16, 2011 at 04:20 AM

  Atacan Bey,

  Oldukça uzun zaman harcayarak yazdığınız değerli açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. İlk fırsatta uygulayacağım yazdıklarınızı. Problemle karşılaştığımda size geri dönerim.

  İyi günler.

  V.

 • Profile Image
  AtacanC
  Answered on November 16, 2011 at 04:39 AM

  Rica ederim Vehbi Bey. Diğer guestbook ile ilgili her hangi bir yenilik olduğu takdirde, bende sizi, bu başlık aracılığı ile haberdar edeceğim.

  İyi çalışmalar.