What is JotForm?
JotForm is a free online form builder which helps you create online forms without writing a single line of code. No sign-up required.

At JotForm, we want to make sure that you’re getting the online form builder help that you need. Our friendly customer support team is available 24/7.

We believe that if one user has a question, there could be more users who may have the same question. This is why many of our support forum threads are public and available to be searched and viewed. If you’d like help immediately, feel free to search for a similar question, or submit your question or concern.


 • Profile Image

  Arka Plan Resmi

  Asked by aralfacebook on February 16, 2012 at 02:43 AM

  Merhaba

  Ben arka plana kur ekle > tercihler > form stilleri > Inject Custom CSS > " .form-all {

  background: url(resmin olduğu link) no-repeat top left;
  } " kodunu kullarak bir resim yerleştiriyorum ve bu resmin boyutları örneğin 500x550 diyelim ama form oluşturduğumda seçeneklerin az olması mesela yüksekliği 400'e düşürüyor. Benim burada istediğim şeyse ben arka plana 500x550 bir resim koyuyorsam bu resim sabit olarak kalsın oluşturduğum form seçenekleride içerisine sığsın. 2-3 şık ekleyince buna arka plan resmini küçültüyor ve forma göre oluşturuyor. Bu konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

 • Profile Image
  JotForm Support

  Answered by egeg on February 16, 2012 at 06:17 AM

  Merhaba, kodu embed ettiğiniz sayfayı paylaşırsanız daha çok yardımcı olabilirim size.

  ilk bakışta, ".form-all" classına "min-height" ve "min-width" property'leri eklemek probleminizi çözebilir gibi geldi ama görmeden emin olamıyorum. Denemek isterseniz aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

  .form-all {

  background: url(resmin olduğu link) no-repeat top left;

  min-height:550px;

  min-width:500px;

  } 
 • Profile Image

  Answered by aralfacebook on February 16, 2012 at 06:36 AM

  Belirttiğiniz şekilde deneyince oldu. Çok teşekkürler :)

 • Profile Image

  Answered by az_man on September 04, 2013 at 02:01 PM

  123456789