What is JotForm?
JotForm is a free online form builder which helps you create online forms without writing a single line of code. No sign-up required.

At JotForm, we want to make sure that you’re getting the online form builder help that you need. Our friendly customer support team is available 24/7.

We believe that if one user has a question, there could be more users who may have the same question. This is why many of our support forum threads are public and available to be searched and viewed. If you’d like help immediately, feel free to search for a similar question, or submit your question or concern.


 • Profile Image

  admin içeri gir

  Asked by medyaeven on May 19, 2012 at 01:29 PM
  Form not found
  This form is disabled.
  ADMİN FORMLARIMDA ÖNİZLEDİĞİMDE BU HATA ÇIKIYOR
  YENİ SEKMEDE AÇ DİYORUM AÇILIYOR BİR KERE DENEMELİK FORMUMU
  DOLDURDUM GÖNDER DÜĞMESİNE VEYA ENTERE BASINCA YİNE AYNI 
  HATAYI VERİYOR!!
  YARDIMM
 • Profile Image

  Answered by gori-mathew on May 19, 2012 at 03:26 PM

  Hi

  Your account was suspended because you had a forms with password fields,this violates our terms of use as we don't support membership features. I have removed this form and unsuspended your account.

  I think the best way to avoid this issue in the future, would be to create the password form and then download the full source code and embedd it into your website, this way, your form would be hosted in your server , and it would not be suspended . We have to use this kind of system in order to protect our servers of being banned by the Internet Authorities. So this is a compliance with international Policies.
  Kindly refrain from creating such forms as your account will be suspended.

   

  I have translated my answer above to Turkish as below;

  Selam

  Size üyelik özellikleri desteklemez bu kullanım şartlarımız ihlal, parolanızı alanları ile bir form vardı çünkü Hesabınız askıya alındı. Ben bu formları kaldırılır ve hesabınızı askıya var.

  Ben gelecekte bu sorunu önlemek için en iyi yol, şifre form oluşturmak ve sonra tam kaynak kodu indirmek ve web sitesi, bu şekilde, form sunucu barındırılan olacaktır içine embedd olacağını düşünüyorum ve öyle değil mi askıya alınabilir. Biz internet Yetkililer tarafından kapatılmadan bizim sunucularını korumak için Bu tür bir sistem kullanmak zorunda. Yani bu uluslararası Politikaları ile bir uyum olduğunu.

  Tamamen hesabınız askıya alınacak gibi formlar yaratma kaçınmalıdır.