What is JotForm?
JotForm is a free online form builder which helps you create online forms without writing a single line of code. No sign-up required.

At JotForm, we want to make sure that you’re getting the online form builder help that you need. Our friendly customer support team is available 24/7.

We believe that if one user has a question, there could be more users who may have the same question. This is why many of our support forum threads are public and available to be searched and viewed. If you’d like help immediately, feel free to search for a similar question, or submit your question or concern.


 • Profile Image

  Formumu istiyorum

  Asked by Merve1234 on August 31, 2012 at 08:36 AM

  Form oluşturdum kaydettim mailime gönderdim. Lakin internet siteme ekleyemedim. Kodları kopyaladım Visual Studio'da çalıştırmak için ancak .js uzantılı mı yapmam gerekiyor?Ayrıca kullanıcıların gönderdiği mesajlar hangi mail adresine gidecek onu ayarlayabilir miyiz sonradan?

 • Profile Image
  JotForm Support

  Answered by danieldlopezp on August 31, 2012 at 10:31 AM

  The code generated in JotForm changes depending of the technology that you use to create your websites, it is possible that you are using the wrong code for your platform. Please I invite you  to check this link and choose the right code adapted to your platform.

   

  If you still have problems please let us know

  Thanks for use JotForm

  teşekkür ederim

 • Profile Image

  Answered by AtacanC on August 31, 2012 at 12:08 PM

  Merhaba Merve1234,

  Öncelikle, JotForm'u tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Formunuzu sitenize yüklerken hangi metodu / kodu kullandınız? Yukarıda danieldlopez'in vermiş olduğu linkten sizin için en uygun metodu seçtikten sonra, kodu kopyalayarak formunuzu internet sitenize kolaylıkla yükleyebilirsiniz.

  Evet, kullanıcıların gönderdiği iletilerin bildirimlerinin ulaşacağı email adresini sonradan değiştirmeniz mümkün. Sistem, ilk etapta JotForm hesabınız ile ilişkilendirilmiş olan email adresini otomatik olarak seçecek ve sizin için ayarlayacaktır. Bu linke tıklayarak bildirimlerin iletileceği email adresini daha sonradan nasıl değiştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  Sizin de fark ettiğiniz üzere kullanım kılavuzumuz İngilizce olarak yazılmıştır. Eğer ki çeviri de her hangi bir sıkıntı yaşayacak olur iseniz, size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

  Saygılarımızla.